KSIĘGA PSALMÓW. NOWY PRZEKŁAD DYNAMICZNY

Piotr ZawadzkiPolski światek chrześcijański cierpi na niedobór dobrych tłumaczeń Pisma Świętego - w porówaniu np. do amerykańskiego, gdzie czytelnik może zaznajomić się z gigantycznym wyborem tłumaczeń, dlatego bardzo ucieszyła mnie wieść, że Vocatio wydaje Psalmy w nowym przekładzie, który nazwano przekładem dynamicznym (po to by podkreślić dynamiczność języka).
Wydanie Psalmów jest przyczynkiem do wydania całej Biblii - na co warto czekać. Nie ma sensu recenzować tu samej treści, gdyż Psalmy każdy czytelnik Biblii zna i ceni. Skupimy się raczej na języku nowego dynamicznego tłumaczenia. On tutaj jest kluczowy i bardzo zachęcający.

DLA LUDZI

Główną troską wydawców było bowiem takie przełożenie tekstu aby przeciętny, współczesny czytelnik mógł go dobrze zrozumieć i dotrzeć do jego sensu. Przekład dynamiczny charakteryzuje się współczesnym językiem polskim, który z jednej strony ma walory literackie, oddając piękno psalmów a z drugiej strony trafia swoim współczesnym doborem słów, pomagając zrozumieć treść poszczególnych psalmów a przez co pozwalając dogłębniej przeżyć czytany tekst.
Trzeba przyznać, że tłumacze zrobili tutaj kawał dobrej roboty udostępniając tekst antycznej księgi czytelnikowi 21 wieku, zarazem nie uszczuplając z godności języka tego specyficznego dzieła jakim są te poematy. 
Chcę się to czytać, nie ma zbędnych archaizmów, zbędnych zawiłości. Psalmy zyskują nowe oblicze - stają się modlitwą człowieka takiego jak my - pełnego wewnętrznych konfliktów, zwątpień, ale także zwycięstw.

DLA MODLITWY

Normalność języka pomaga też lepiej przeżyć tekst, utożsamić się z opisywanymi stanami, myślami, a to każdego chrześcijanina prowadzi do modlitwy.
To tłumaczenie psalmów z racji na jego klarowność trafia lepiej do serca czytelnika, pomaga przełożyć tekst na modlitwę, a nawet uczy modlitwy z racji tego, że udostępnia jej prostotę w tekście. 
Polecam tłumaczenie dynamiczne każdemu, bez wyjątku. Pomaga ono w codziennej lekturze i praktyce Słowa Bożego. Nie jest to wydanie dla naukowców czy egzegetów, ale dla tych, którzy szukają inspiracji, świeżego odczytu tekstów do których już przywykli, oraz wszystkich tych, dla których Biblia to codzienne rozważania i wprowadzanie ich w czyn.

UWAGA KONKURS!
Spośród wszystkich czytelników, którzy udostępnią  LINK KONKURSOWY  do tego artykułu zamieszczony na naszym profilu FB oraz napiszą w komentarzu do linku dlaczego chcą otrzymać tą książkę :),  odbędzie się losowanie egzemplarzy książki (data losowania: 1 IV 2014). Wyniki będą opublikowane na naszym profilu FB. SPONSOREM KONKURSU JEST WYDAWNICTWO VOCATIO.


Brak komentarzy: