"BÓG MA SIĘ DOBRZE" - RECENZJAPiotr Zawadzki

Książka autorstwa pastora Mariusza Muszczyńskiego jest pozycją, wobec której nie można przejść obojętnie. Składająca się z trzydziestu inteligentnych, lekkich felietonów, przykuwa uwagę humorystycznym stylem, dając zarazem możliwość głębokiego i paradoksalnie (wobec humorystycznych wątków) - poważnego namysłu nad życiem, naturą wiary i odpowiedzią na pytanie dotyczące tego, jak ma się Pan Bóg. A ma się dobrze...

Przeczyta ją z satysfakcją człowiek wątpiący jak i ten, który uwierzył. Te dwa światy - wiara i wątpliwości - przeplatają się w książce, stanowiąc integralną całość. Felietony podzielone są na dwie części - pierwsza to "od wiary do zwątpienia" a druga "od zwątpienia do wiary". Podróż przez wiarę i wątpliwość to temat główny tej pozycji i trzeba powiedzieć, że jest ona przeprowadzona sprawiedliwie - ukazując prawdę o tych dwóch sferach naszego myślenia, życia i codziennych walk.

Tytuły samych felietonów przykuwają uwagę, np. "Religijny Harlequin" czy "Świat w 3020 roku". Forma podzielenia treści pozwala czytać książkę felieton po felietonie, trawiąc myśli, mając krótką lekturę na każdy dzień. Jest to lekkostrawny pomysł i jak najbardziej korzystny dla przekazu. Książka "oddycha" i nie męczy. Pozwala się zatrzymać i mieć czas głębszej refleksji ale też uśmiechu. Każdy felieton zakończony jest wierszem autora. Zyskujemy więc nie tylko zbiór felietonów ale też udany tomik poezji. Poetyka autora jest szczególna, optymistyczna, życiowa, słodko-gorzka, czasami ironiczna z elementami paradoksu. Dobrze się to czyta - szczególnie, że jest to poetycki debiut autora.

Ogólnie - książka godna polecenia i cyklicznej lektury. Ciekawa propozycja w sferze dialogu między osobami wierzącymi a niewierzącymi. Wzbogacająca ten dialog świeżym głosem w sprawie. 

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Świetny wpis, dziękuję za niego! :)