MODLITWA ZA IRAKIJCZYKA

Piotr Zawadzki

Zdjęcie dzięki uprzejmości www.bigstockphoto.com
 
Chrześcijanin, który nie medytuje nad wydarzeniami współczesności, który nie stara się mieć wglądu w nagłówki mediów, powinien zrozumieć, że jego zbawienie nie jest tylko jego osobistą kwestią, ale daje mu też odpowiedzialność modlitwy za cały świat.

Nasza wiara nie jest tylko lokalna, ale i globalna. Taka powinna być też nasza troska i modlitwa.  Wiele osób modli się o wydarzenia w Iraku. Zaczynają mnożyć się tam prześladowania, mordowani są przedstawiciele religii mniejszościowych, w tym również chrześcijanie. Islamscy ekstremiści oznaczają chrześcijańskie domy arabską literą N (co oznacza nazareńczyk lub chrześcijanin) - aby łatwiej wyłowić wierzących i poddać ich prześladowaniom.
SEGREGACJA

Wszędzie gdzie występuje segregacja ze względu na religię (nie ma znaczenia jaką) i prześladowania jej wyznawców mamy do czynienia z czymś dogłębnie złym, demonicznym. Łapanki, wywózki i egzekucje chrześcijan i wyznawców innych religii w Iraku przypominają sceny z panowania hitlerowskiego reżimu w Polsce. Tym bardziej polscy chrześcijanie powinni odczuwać solidarność z ofiarami przemocy w Iraku. Cechą systemów totalitarnych jest nienawiść do inaczej myślących mniejszości. Chrześcijaństwo z racji zawartych w Biblii wartości - wolności sumienia i sprawiedliwości społecznej zawsze stać będzie na początku listy prześladowanych religii.

WIARA TO ŚMIERĆ

W dobie panowania przekonania, że wiara w Jezusa skazuje wierzących na życiowy sukces warto pochylić się nad tragiczną sytuacją chrześcijan w Iraku i przewartościować pewne elementy współczesnej teologii wiary. Wiara oznacza też śmierć dla świata, śmierć dla siebie a jeśli trzeba - śmierć w imię miłości do Boga, męczeństwo. Męczennicy nie jeżdżą drogimi samochodami, nie są zdrowi, nie są ludźmi światowego sukcesu. Módlmy się o to, aby przelana krew niewinnych ludzi stała się zarzewiem potężnych zmian duchowych w Iraku - zmian w których Kościół pokarze swoją siłę - przebaczenie i uzdrowienie.

DZIAŁANIE

Celem tego artykułu jest zachęta do modlitwy o Irak. Zrób to od razu po przeczytaniu tekstu. Możesz też wkleić literę N na swój profil FB aby pokazać swoją solidarność z ofiarami przemocy i segregacji religijnej. Te drobne gesty solidarności mogą przerodzić się w głośny krzyk sprzeciwu.


ZAPRASZAMY DO KOMENTOWANIA ARTYKUŁU



Piotr Zawadzki - studiował filozofię na Uniwersytecie Opolskim. Poeta, felietonista i blogger, kaznodzieja i duszpasterz, założyciel Chrześcijańskiej Misji Rampa, redaktor "Chrześcijanina", redaktor naczelny "Respiratora". Na codzień pracuje jako asystent pastora w Kościele Zielonoświątkowym Ostoja w Opolu. Szczęśliwy mąż Joanny i tata małej Idy

1 komentarz:

Blogger pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.